Evely Kaasiku jõudis orienteerumise EM-il poolfinaali

Põhja-Itaalias asuvas Verona linnas toimusid orienteerumise Euroopa meistrivõistlused orienteerumise sprindialadel. Võisteldi individuaal sprindis, sprinditeates ja väljalangemissprindis.

Järvamaa orienteerumisklubi JOKA orienteeruja Evely Kaasiku kuulus EMil Eesti koondisse ja startis kõigil kolmel alal. Parima tulemuse jooksis ta välja väljalangemissprindis, mis on oma ülesehituselt sarnane murdmaasuusatamise sprindiga, kus ta jõudis poolfinaali.

Väljalangemissprindi hommikustes eeljooksudes oli stardis 131 naist, kes olid Maailma edetabeli alusel jaotatud kolme eeljooksu, neist igas üle neljakümne jooksja. Veerandfinaali pääsemiseks oli vaja jõuda 12 parema hulka. Eesti koondisest õnnestus see ainsana Evely Kaasikul, kes lõpetas vaatamata paarile ebaõnnestunud teevalikule, mille korvas hea kiirus, kaheksanda kohaga (+0.31). Oma veerandfinaali lõpetas Evely teisena, pidades tulise heitluse rootslannadega ja kus kaks edaspääsejat selgus kolme naise finišiheitluses. Evely Kaasikul õnnestus võimsa lõpuspurdiga alistada kaks rootslannat ja tagada sellega koht poolfinaalis. Ettepoole jäi vaid hiljem finaalis Euroopa meistriks tulnud rootslanna Tove Alexandersson. Poolfinaaliks olid Evely jõuvarud siiski juba üsna otsakorral ja vajalikku kiirust enam ei olnud. Poolfinaali kuues koht andis kokkuvõttes 15.-18. koha jagamise.

Naiste finaalis oli Tove Alexandersson ülekaalukas ja tõi Rootsile kulla kahe šveitslanna ees – teise kohaga lõpetas oma pika karjääri Elena Roos (+0.03,5), kolmas oli Natalia Gemperle (+0.08).

EMi eelnevatel päevadel joostud individuaalne sprint ja segavõistkondade sprindi teatejooks seekord Evelyle rahuldust ei pakkunud. Sprindi eeljooksu alustas ta väga hästi ja oli raja esimese kolmandiku järel liidriks. Seejärel aga tabas teda orienteerumissprindi karm reaalsus, kus kiirel jooksul tekkiv hapnikuvõlg pärsib tugevalt orienteerumiseks vajalikku mõttetegevust, ehk siis orienteerujate kõnepruugis öelduna joostakse piimhape pähe. Evely ei suutnud ühel hetkel lihtsal rajalõigul lageda ala servas poole minuti jooksul adekvaatselt paika panna oma asukohta ning sellega oligi sprindi finaalikoht kadunud, kusjuures lõpuks jäi sellest lahutama vaid 13 sekundit.

Segavõistkondade sprindi teatejooks näitas taas, et hetke jooksukiirus on igati hea. Ankruvahetuses kümnendana rajale pääsenud Evely Kaasiku suutis paarile eespool olnud konkurendile selgelt läheneda, ent lõpetas 25 riigi konkurentsis lõpuks ikkagi kümnendana. Paraku selgus finišis tõsiasi, et Eesti avavahetuse jooksja oli läbinud rajal vale KP ning võistkonna tulemus tühistati.

Evely enda hinnang EMile oli, et “Individuaalse sprindi ebaõnnestumisest on küll väga kahju, seal oleks ilmselt enamgi olnud võimalik. Eelnevate ebaõnnestumiste tõttu oli väljalangemissprindis juba pigem kohustus õnnestuda. Siiski tuleb oma parima tiitlivõistluste sprindi tulemusega pigem rahul olla.”.

2023. aasta Maailma karikavõistluste koondarvestuses saavutas Evely Kaasiku 26. koha.

Kõik tulemused, GPS-jälgmine jms: https://orienteering.sport/event/european-orienteering-championships/welcome/

Fotol Evely Kaasiku lõpuheitlus rootslannadega väljalangemissprindi veerandfinaalis.

Foto: Eesti Orienteerumisliit.

 
Posted in Avaleht.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga